O Ukrajině, její historii a jejím mediálním zneužívání

17.09.2014

O Ukrajině, její historii a jejím mediálním zneužívání

Ukrajinista David Svoboda, který je specialista na dějiny Ukrajiny, v současnosti pracuje jako historik v Ústavu pro studium totalitní režimů, vystoupí v úterý 21. Října v učebně Vysočina Education v Žižkově ulici v Jihlavě s přednáškou Junta, smrt a naděje: historické pozadí ukrajinské revoluce a její mediální dezinterpretace.

Přednáška je určena pro učitele základních a středních škol Kraje Vysočina a pořádá ji Vysočina Education ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Centrum Vysočina. „Ukrajina 21. století se stala "nejrevolučnější" zemí evropského kontinentu. V rozmezí deseti let se zde uskutečnila dvě celonárodní povstání proti dosavadním pořádkům. Zároveň jde nově o jakousi raritu: revoluce 2013 je jedinou revoltou, jež vypukla na pozadí a ve jménu evropské integrační myšlenky, byť jejím primárním motivem byla všeobecná nespokojenost s domácí korupcí a bezprávím. Západní média v drtivé většině nejsou schopna v dostatečné míře reflektovat tyto skutečnosti jako ukrajinskou národní kauzu a prezentují dnešní konflikt buď schematicky jako jakousi obdobu občanských válek ve třetím světě (což neúhybně směřuje k vítězstv í onoho provinciálního "ať si to tam vyřeší sami"), coby projev odvěké ukrajinsko-ruské rivality anebo obecněji jako zmrtvýchvstání putinského kvazisovětského projektu. Všechny tyto pohledy zachycují zajisté díl pravdy, ale nedokáží poskytnout ucelený vhled do vlastních složitostí novodobé ukrajinské historie,“ popisuje obsah a zaměření své přednášky David Svoboda.

Přihlášky zasílejte nejpozději do 15. 10. 2014 na adresu Vysočina Vysočina Education, Žižkova 20, 586 01 Jihlava, telefon nebo elektronicky: malenovska@vys-edu.cz

Přednáška s následnou debatou se koná v úterý 21. října od 13.00 do 15.00.

zpět

Partneři

Mediální partneři

Kontakty

Centrum Vysočina, o. p. s.
Beckovského 1874
580 01 Havlíčkův Brod
e-mail: centrumvysocina(zavináč)centrum.cz

Tel: +420 724 767 164 (M. Pilař)
e-mail: milan.pilarhb(zavináč)centrum.cz