Havlíčkův Hydepark

U příležitosti 185. výročí narození Karla Havlíčka Borovského vznikl v Havlíčkově Brodě na nábřeží řeky Sázavy pomník Havlíčkův Hydepark.
Jde o společný projekt havlíčkobrodského výtvarníka Radomíra Dvořáka, studentů Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně a obecně prospěšné společnostiCentrum Vysočina, o. p. s.
Pro realizaci monumentu z pohledového betonu byly využity tři sádrové formy. V nich byly otištěny reálné knihy, jejichž hřbety vytvořily netradiční skladbu. Následně byly formy vyplněny pohledovým betonem, do něhož se v některých případech otiskly i tituly knih, případně struktura listů.
Pomník ve tvaru širšího betonového sloupu tvoří tři díly, navzájem mírně pootočené a celý monument připomíná skládanku asi z tisíce knih.
Inspirací Havlíčkobrodským je Hydepark v Londýně, kde mohou lidé seznamovat ostatní se svými názory na cokoli.
Monument autoři slavnostně odhalili 31. října 2006, v den narozenin vyznaného občana Havlíčkova Brodu, českého novináře, spisovatele a politika, Karla Havlíčka, rodáka z Borové. Socha může sloužit odvážným řečníkům, kteří budou moci vyšplhat na dva a půl metru vysoký pomník a po vzoru slavného žurnalisty svobodně sdělovat ostatním své názory a myšlenky.
Na vrcholu monumentu je pak pro všechny politiky vepsáno heslo a motto celého projektu:Nelhat a nekrást.
Tým studentu stavební školy oboru technické lyceum získal s projektem Havlíčkova Hydepark v roce 2006 čestné uznání na vědecké konferenci, která se konala na Vysokém učení technickém v Brně.
Projekt inspiroval výtvarníka Radomíra Dvořáka k dalším dílům z pohledového betonu - plastika ve vstupu do budovy Správy a údržby silnic v Jihlavě (2008), plastika Poctě akademiku Bechyně ve vstupu do Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně v Havlíčkově Brodě (2009).

Partneři

Mediální partneři

Kontakty

Centrum Vysočina, o. p. s.
Beckovského 1874
580 01 Havlíčkův Brod
e-mail: centrumvysocina(zavináč)centrum.cz

Tel: +420 724 767 164 (M. Pilař)
e-mail: milan.pilarhb(zavináč)centrum.cz