Hlava XXII

Projekt Hlava XXII navazuje lokálně, tematicky i autorsky na triptych žulových reliéfů Národního památníku odposlechu BRETCHNEIDEROVO UCHO, ÚSTA PRAVDY, ZLATÉ OČI.
Hlava XXII = ve volné krajině poblíž křižovatky silnic Lipnice – Dolní Město a Světlá – Humpolec na terén položená žulová hlava (výška 265 cm, hmotnost +- 18 tun) od sochaře Radomíra Dvořáka – stylizovaný portrét Jaroslava Haška, sestavený z osmi segmentů, segment levého oka a ulopříčně sejmutý segment temene, položeny vedle díla na zem.
Tím vznikne deset rovných ploch pro citát ze Švejka* v deseti jazycích (česky, německy, maďarsky, polsky, rusky, anglicky, arabsky, hebrejsky, čínsky a esperanto). Vlasy pojednané geometrickým oblými i rovnými řezy lanovou pilou budou zezadu využity pro identifikaci díla, vyjádření souvislosti mezi Hellerem a Haškem (motivace názvu = citát**z pokračování Hlavy XXII - román Zavíráme, kde Schweik hovoří s Yossarianem), plus poděkování partnerům a sponzorům.
Písmo bude vypískováno a prohloubeno tesáním, takže vydrží nejméně 5000 let(pro srovnání nápis římské II. legie z roku 179 n. l. na vápencové skále v Trenčíně je dodnes dobře čitelný) .

Více informací na http://ucho.hyperlinx.cz.

*Citát ze Švejka:
ŽIVOT LIDSKÝ, POSLUŠNĚ HLÁSÍM, PANE OBRLAJTNANT, JE TAK SLOŽITEJ, ŽE SAMOTNEJ ŽIVOT ČLOVĚKA JE PROTI TOMU HADR.
Josef Švejk

**Citát z Hellera:
MOTTO:
"Já jsem Schweik."
"Já vím . Ten dobrý voják."
"Dobrý - to je velký slovo."
"Myslel jsem, že teď už z vás budu nejstarší,"
poznamenal Yossarian."
"Já jsem starší než ty."
"Já vím. Já jsem Yossarian."

Joseph Heller: Closing Time (Zavíráme)
pokračování románu HLAVA XXII

Partneři

Mediální partneři

Kontakty

Centrum Vysočina, o. p. s.
Beckovského 1874
580 01 Havlíčkův Brod
e-mail: centrumvysocina(zavináč)centrum.cz

Tel: +420 724 767 164 (M. Pilař)
e-mail: milan.pilarhb(zavináč)centrum.cz